WITAJ SZKOŁO
Dnia 1 września 2014 po wakacyjnej przerwie znowu zabrzmiał dzwonek – pierwszy w nowym roku szkolnym. Na uroczystej akademii dyrektor Krzysztof Krupa powitał nauczycieli, uczniów i przybyłych rodziców. Życzył wszystkim wielu sukcesów.
Tego dnia również pożegnaliśmy dotychczasową panią dyrektor Agnieszkę Zbroszczyk. Z wdzięcznością dziękowaliśmy za pracę w naszej szkole i włożone w nią serce.
Niejednemu zakręciła się łza w oku…

 

Schowek01

 

DZIEŃ CHŁOPAKA
29.09.2014r nasi uczniowie świętowali za jednym razem Święto Pieczonego Ziemniaka oraz Dzień Chłopaka.
W tym szczególnym dniu nie zabrakło drobnych upominków, życzeń oraz miłych gestów dla chłopców. Wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków upłynęło w bardzo sympatycznej i wesołej atmosferze.
Zwieńczeniem dnia była popołudniowa zabawa taneczna, na którą zaproszone zostały dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Rusinowa koneckiego. Oby takich dni było więcej…

 

Schowek02

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W dniu 14.10.2014r w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Uczniowie śpiewem i słowem pragnęli wyrazić swoją wdzięczność i szacunek dla wszystkich pracowników szkoły.
Nie zabrakło też pięknych kwiatów.

 

Schowek03

 

 

„ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ”…
Ks. Jan Twardowski
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień, ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy przychodzimy na cmentarz, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i…odchodzimy. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

 

Schowek04

 

ŻEBY POLSKA – BYŁA POLSKĄ…
Pod takim hasłem zorganizowaliśmy w naszej szkole tradycyjny apel z okazji Święta Niepodległości. Program artystyczny pozwolił nam przypomnieć sobie smutne dzieje Polaków pod zaborami, zakończone triumfalnie odzyskaniem niepodległości w dniu 11 listopada 1918r. Śpiewane pieśni, recytowane wiersze i komentarz historyczny kierowały nasza refleksję ku wartości, jaką jest wolność i własne państwo.
„Jeszcze polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”…

 

Schowek05

 

ANDRZEJKI
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w przeddzień imienin św. Andrzeja. Jest to tradycyjnie specjalna okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw, zanim nadejdzie adwent. Jak co roku „Andrzejek” nie mogło zabraknąć i w naszej szkole, a uczniowie świętowali je 27 listopada.
Przy dyskotekowej muzyce cała sala ruszyła do tańca i nikomu nie brakowało sił. Uczniowie mogli nie tylko potańczyć i poskakać, ale przede wszystkim wziąć udział w licznych andrzejkowych wróżbach i konkursach, które przygotowały poprowadziły dziewczęta z wolontariatu „Złote Serca” z Zespołu Szkół im. L. Skowyry w Przysusze. Zabawa była iście doskonała. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

 

Schowek06

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE w PRZYSUSZE
W środę 17 grudnia 2014r mieszkańcy internatu udali się do Świetlicy Socjoterapeutycznej w Przysusze na SPOTKANIE OPŁATKOWE. W świąteczny nastrój wprowadził nas występ uczestników świetlicy.
Po występie był czas na życzenia, łamanie się opłatkiem i symboliczny poczęstunek wigilijny.
Zapomnieliśmy o codzienności, szczęśliwi, że mogliśmy być razem.

 

 

strona

 

WIGILIA w OŚRODKU
18 GRUDNIA 2014R W NASZEJ SZKOLE ODBYŁA SIĘ UROCZYSTA Wigilia. Już od samego rana panowała świąteczna atmosfera, którą odczuwał każdy z nas. Piękne i ujmujące życzenia złożył pan dyrektor Krzysztof Krupa, a pani w-ce dyrektor Anna Dwojak odczytała fragment Pisma Świętego.
Kulminacyjnym punktem Wigilii było przedstawienie jasełkowe dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Na scenie ujrzeliśmy postać Maryi i Józefa. Byli również aniołowie, pasterze i trzej królowie. Cudowny i świąteczny nastrój podkreślała niezwykła dekoracja.
Rodzice z wielką dumą oglądali i słuchali swoich pociech.

 

Schowek07

 

BEZPIECZNE FERIE
– taki był temat pogadanki wygłoszonej przez funkcjonariuszy KPP w Przysusze, którzy odwiedzili nas 14 stycznia 2015r tuż przed feriami zimowymi. Policjanci udzielili kilku cennych rad, jak odpoczywać, aby nic złego nam się nie przytrafiło.

 

Schowek08

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA
W dniu 11.02.2015r w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana zabawa karnawałowa dla uczniów. Wrażeń nie było końca. Pięknie przystrojona sala, dzieci, zwłaszcza te młodsze, przebrane w postacie ze świata bajek. Wszyscy bawili się wspaniale dzięki gorącej atmosferze, którą stworzyli dziewczęta i chłopcy z Wolontariatu „ZŁOTE SERCA” z Przysuchy. W trakcie dyskoteki były liczne konkursy, wspólne śpiewy przy wtórze akordeonu i karaoke.
Szkoda tylko, że wszystko co przyjemne i miłe szybko się kończy.

 

Schowek10

 

CZERWONY KAPTUREK
W dniu 12.02.2015r uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Borkowicach wraz ze swoimi nauczycielami przygotowali dla nas niespodziankę. Było to przedstawienie bajki pt. „Czerwony Kapturek”. Piękne kostiumy i wspaniała gra aktorów przyciągnęły uwagę naszych uczniów. Na koniec wręczyli nam koszyczek z własnoręcznie upieczonymi pierniczkami.
Chcielibyśmy, aby takich niespodzianek było więcej.

 

Schowek09

 

WALENTYNKI

„Na górze róże,

Na dole fiołki.

A my się kochamy

Jak w niebie aniołki”.

13.02.2015r obchodziliśmy w naszym Ośrodku Święto Zakochanych. Liczba rozdanych Walentynek świadczy o tym, że  darzymy się coraz większą sympatią.

Oby tak dalej!

Schowek01

 

DZIEŃ KOBIET

07.03.2015R Świętowaliśmy  Dzień Kobiet. Chłopcy przygotowali część artystyczną i laurki dla dziewczynek, a pan Janusz tradycyjnie wręczał paniom tulipany. Była też słodka niespodzianka – przepyszny tort.

BRAWO CHŁOPCY!!!

Schowek02

 

SEMINARIUM DUCHOWNE W RADOMIU

Zwiedzenie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu rozpoczęliśmy od modlitwy w kaplicy głównej seminarium. Po obiekcie seminaryjnym oprowadzał nas alumn Paweł. Dużym zainteresowaniem cieszył się jak zawsze pokój papieski. Mogliśmy posiedzieć w fotelach w auli wykładowej i dużej auli reprezentacyjnej.

MARIÓWKA

W dniu 25.03.2015 odwiedziliśmy Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce. Udaliśmy się tam w celu głębszego przeżycia rekolekcji Wielkopostnych.

Plan wycieczki:

– spotkanie z siostrą zakonną,

– udział w drodze krzyżowej,

– obejrzenie wystawy w Pokoju Misyjnym.

WIELKANOC

31.03.2015R w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie wielkanocne. W przedświątecznej krzątaninie na spędzenie wspólnych chwil znaleźli czas zaproszeni goście. Na udekorowanych stołach znalazły się wielkanocne baby oraz tradycyjny żurek.

Były to przyjemne chwile, które łączą pokolenia, a w sercach i pamięci dzieci pozostają na zawsze.

Schowek03

 

DZIEŃ PAPIESKI

XIV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”. Z tej okazji w naszej szkole 24.04 odbył się uroczysty apel poświęcony Papieżowi Polakowi.

Uczniowie przybliżyli nam sylwetkę tej wspaniałej osobowości. Były wspomnienia, wiersze i utwory muzyczne przywołujące postać świętego Jana Pawła II.

WIWAT MAJ – 3 MAJ!!!

Trzeciego maja 2015r obchodziliśmy 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mimo tylu lat pamięć o tym wydarzeniu jest wciąż żywa. Dzień 3 maja obchodzimy jako święto narodowe. Z tej okazji przygotowaliśmy uroczystą akademię, która miała niezwykle podniosły charakter.

W naszej pamięci o Konstytucji 3 maja – obok wzruszeń i narodowych emocji – winna zagościć również refleksja, nie tylko o tym, co było, lecz także na dziś i jutro.

Schowek04

 

DYSKOTEKA

06 MAJA W NASZYM Ośrodku odbyła się dyskoteka integracyjna  z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Borkowicach.

Szaleństwom nie było końca, wszystkim dopisywał dobry humor.

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

W dniu 06.05.2015r w Kielcach odbył się Wojewódzki turniej Piłki Nożnej pod patronatem Zrzeszenia Sportu i rehabilitacji oraz Ministerstwa Sportu i turystyki, w którym piłkarze NSOS-W w Borkowicach zdobyli III miejsce   i OKAZAŁY PUCHAR!!!

BAJKA pt. ”WILK I ZAJĄC”

05.03.2015r nasi najmłodsi uczniowie udali się do Domu Kultury w Przysusze na bajkę muzyczną pt. „Wilk i zając”. Liczne efekty specjalne wprawiły nas we wspaniały humor.

Schowek05

 

KONKURS EKOLOGICZNY

W dniu 10.03.2015r odbył się konkurs ekologiczny pod hasłem „ Znając zasady masz sposób na odpady”.

Laureatami konkursu byli:

I miejsce – A. Ciszek

II miejsce – B. Chruścińska

III miejsce – A. Kucharczyk, P. Próchnicka

Organizatorzy: M. Chojnacka, E. Chojnacka, A. Kapusta

 

21 MARCA – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Zgodnie z tradycją 21 marca powitaliśmy wiosnę. Z radosnym śpiewem na ustach wyruszyliśmy ze szkoły, aby spalić słomianą kukłę – symbol odchodzącej zimy. Potem było pierwsze w tym roku wiosenne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Bardzo cieszymy się z nadejścia wiosny.

 

PALMY

Święta Wielkanocne to czas bardzo wyjątkowy, szczególnie w naszej polskiej kulturze. Z myślą o kultywowaniu i podtrzymywaniu tradycji oraz pobudzaniu aktywności twórczej Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowało konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną.

Wśród licznych prac nadesłanych na konkurs, jury doceniło prace naszych uczniów przyznając miejsca:

II – E. Marcinowski, P. Woźniak

III – B. Chruścińska i M. Madziała

Uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody.

Schowek06

 

 

 

EGZAMIN GIMNAZJALNY

W DNIACH 21 – 23 KWIETNIA 2 uczniów klas trzecich naszej szkoły:

  1. Czubak i K. Żurowska pisało egzamin gimnazjalny. Mamy nadzieję, że egzamin nie okazał się zbyt trudny, a wyniki będą bardzo satysfakcjonujące.

TURNIEJ BOCCIA

Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji „Start” w Kielcach zorganizowało w dniu 23.04.2015r drużynowy turniej boccia. Nasz Ośrodek reprezentowali:

  1. Wzięch, M. Jędrzejczak, P. Antczak.

 

 

 

 

MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

08 maja udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej. Celem było zwiedzanie muzeum. Spacer po skansenie zrobił na nas ogromne wrażenie. Podziwianie starych chat, zagród, zabytkowych pojazdów, wiatraka było dla nas niezwykłą wyprawą w świat polskiej kultury ludowej.

Wycieczka była naprawdę udana.

36997

ODDAJEMY HOŁD POMORDOWANYM

W maju udaliśmy się na Cmentarz Wojenny Ofiar II Wojny Światowej    w Stefankowie, na którym spoczywa 246 mężczyzn w wieku 16 – 60 lat, mieszkańców wsi Skłoby , rozstrzelanych przez hitlerowców w czasie pacyfikacji miejscowości.

Fotopolska_310464

KONKURS RELIGIJNY

W konkursie plastycznym dla szkół specjalnych organizowanym po raz pierwszy w tym roku przez Wydział Katechetyczny w Radomiu pt. ”Krzyż znakiem miłosierdzia i zbawienia” uczennica W. Bąk zdobyła III miejsce. Dyplom za udział otrzymała również druga uczestniczka tegoż konkursu  M. Szczęsna.

W swoich rysunkach uczennice zilustrowały Krzyż jako pomoc i ratunek ludziom i całemu światu w potrzebie duchowej.

bilde

Martyna Szczęsna